Wybieramy meble do sypialni: łóżko

Tak mało uwagi poświęcamy zazwyczaj temu meblowi mimo, że dobry sen ma wpływ na nasz nastrój i zdrowie. Według badań podczas snu regeneruje się do 90% naszych sił psychicznych i fizycznych.

Twojemu ciału do regeneracji nie wystarczy tapicerowana kanapa ze sprężynami lub gąbkowy tapczan. Znacznie lepiej zregeneruje się na wysokiej jakości łóżku i materacu. Abyś mógł wstawać rano w dobrym nastroju i pełen energii, warto zainwestować w dobre łóżko i materac.

Samo łóżko nie ma wpływu na jakość naszego snu w takim stopniu jak stelaż, materac oraz materiał poduszek i kołder. Ale nieprawidłowy wybór łóżka również może spowodować wystąpienie problemów zdrowotnych, na przykład, gdy będzie ono za krótkie.
Minimalna długość łóżka powinna równać się wzrostowi człowieka plus minimalnie 25 centymetrów.
Szerokość musi wynosić co najmniej 80 centymetrów, ale 90 lub 100 zapewnia zdecydowanie większą wygodę. Standardowe wymiary łóżka jednoosobowego wynoszą 90 x 200 centymetrów, łóżka podwójnego 160 x 200 lub 180 x 200 centymetrów.
Łóżko musi mieć też dostateczną wysokość – co najmniej 30 cm nad podłogą (minimum higieniczne wynosi 25 cm), nie tylko, aby wygodnie było z niego wstawać, ale również, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i skutecznie zapobiegać gromadzeniu się kurzu pod łóżkiem. Idealna wysokość wynosi od 40 do 50 cm, dla osób starszych lub mających problemy z poruszaniem nawet 60 cm.

ŁÓŻA SKŁADANE

Łóżko z materacem można podnieść do góry, by utworzyło spójną całość z meblościanką i umożliwiło korzystanie z umieszczonej pod nim sofy.

Niezwykłe rozwiązanie Duomo do mieszkań o niewielkim metrażu – łóżko, które na dzień chowa się w zabudowie. Pod nim ukrywa się wygodna dwuosobowa sofa.

POJEMNIKI NA POŚCIEL

Istotnym elementem łóżka jest pojemnik na pościel, który wykorzystuje przestrzeń pod stelażem. Tę funkcjonalność producenci rozwiązują na różne sposoby. Najprostszy to szuflady wysuwane spod ramy. Najwygodniejszy jest pojemnik zintegrowany z ramą. By się do niego dostać, wystarczy podnieść stelaż. Uchylny jest prostszy, podnoszenie stelaża przypomina unoszenie klapy dużej skrzyni.
Najlepszy jest system równoległy, dzięki któremu stelaż pozostaje cały czas w poziomie, a położona na łóżku pościel nie zsuwa się. Ważnym elementem mechanizmu są siłowniki gazowe (w tańszych modelach łóżek dostępne jako opcja), które znacznie ułatwiają podnoszenie stelaża.