Spokojny i wygodny sen dziecka tylko w łóżku odpowiednim do wieku

W polskich sklepach mamy bardzo duży wybór różnorodnych modeli łóżek dla mniejszych i większych dzieci. Kuszą kolorami, ozdobnymi motywami z bajek i nietypowymi kształtami. W ofertach znaleźć można różne rodzaje łóżek dziecięce – piętrowe, lóżka pojedyncze, a nawet łóżka z biurkiem. Rodzaj łóżka powinien być determinowany przez szereg czynników, w tym oczywiście wiek dziecka. Łóżka dla dzieci powinny być przede wszystkim odpowiednie dla wieku i bezpieczne.

 

Łóżka piętrowe i na antresoli

 

Jeśli łóżko ma służyć tylko dla jednego dziecka warto pomyśleć o antresoli. Pozwala na bardzo kreatywne zagospodarowanie przestrzeni pod łóżkiem. Jest to doskonały pomysł do niewielkich pomieszczeń, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Jeśli w pokoju zamieszka nastolatek – łóżko na antresoli będzie równie dobrym rozwiązaniem, jak w przypadku zajmowania pokoju przez przedszkolaka. Dla nastolatka lub starszego dziecka pod łóżkiem na antresoli można umieścić biurko, szafkę na ubrania czy pościel. Dla młodszego dziecka pod antresolą można urządzić „norkę zabaw” ze skrzynią pełną drobiazgów, małym stoliczkiem i krzesełkami. Łóżko na antresoli z materacem dla młodszego dziecka, którego głównym zajęciem jest zabawa powinno posiadać zasłonę.
Łóżka dla dzieci na antresoli to również modele wyposażone w dodatkowe elementy np. modele z drabinkami i sznurkowymi konstrukcjami do wspinania , czy też z wieżyczkami i bajkowymi zjeżdżalniami.
Łóżko piętrowe dla dzieci to świetny pomysł dla rodzeństwa.

łóżka wysuwanie i z szufladami

Może być to pomysł dla rodzeństwa, ale również dla jednego dziecka. W przypadku jednego dziecka łóżko pełni podwójną funkcję. Może posiadać szufladę, w której zmieści się pościel lub zabawki czy gry planszowe. Łóżka z szufladą występują,  również w wersji z baldachimem – można wówczas zamienić pokój w komnatę królewny, dobierając odpowiednie meble dziecięce oraz dodatki.
Innym rodzajem łóżka dla dzieci jest tapczan lub zwykłe łóżko z materacem, który jest optymalnym rozwiązaniem, jeśli łóżko ma posłużyć przez co najmniej kilka lat. Dla młodszego dziecka można zamontować barierkę, kiedy dziecko podrośnie barierkę demontuje się.

 

Łóżka o nietypowym kształcie

W sklepach mamy również coraz większy wybór łóżek o nietypowym kształcie, na przykład łóżko auto, łóżko zamek czy łóżko statek piracki. Design tego rodzaju łóżka dla dzieci odwołuje się najczęściej do znanych motywów z bajek. Pamiętajmy jednak, że nasz maluch szybko z tego łóżka wyrośnie, a dodatkowo zbyt określony wzór może szybko znudzić się dziecku.

 

Materiał wykonania łóżka dziecięcego

Ważną kwestią podczas wyboru łóżka do pokoju dziecięcego jest materiał, z którego zostało wykonane. Ponieważ łóżko wykonane ze słabej jakości materiałów nie tylko będzie służyło krótko ale również stanowi zagrożenie podczas eksploatacji.
Dla dzieci zalecamy łóżka wykonane z pełnego drewna , a nie z drewnopochodnych płyt ponieważ bezpieczeństwo ich konstrukcji nie jest odpowiednie dla dzieci.
Pewną popularnością cieszą się również metalowe łóżka dla dzieci.  Nie jest to jednak propozycja dla niemowląt i dzieci do 5 roku życia . jest to łóżko dla dziecka  w wieku wczesnoszkolnym, ponieważ przy takim łóżku najczęściej nie ma możliwości zamontowania barierek.

 

Bezpieczeństwo spania

Ten aspekt podczas wyboru łóżka dla dziecka jest na pierwszym miejscu i nie wymaga komentarza. Meble dla dzieci nie powinny zawierać ostrych elementów którymi dziecko może się skaleczyć. Meble dziecięce powinny posiadać również stabilną konstrukcję. Łóżko, szczególnie dla młodszego dziecka powinno posiadać stosowne atesty.