Na co zwrócić uwagę kupując meble tapicerowane?

Meble tapicerowane z reguły są dużo bardziej komfortowe od tych obitych skórą – bardziej miękkie, przyjemniejsze w dotyku i mniej podatne na działanie czynników zewnętrznych. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu mebli tapicerowanych? Na pewno na:

 

Podatność na zabrudzenia

Tapicerka materiałowa jest co prawda bardziej podatna na zabrudzenia, ponieważ zanieczyszczenia mogą wnikać głębie i trudno je usunąć. Z drugiej strony nie wymaga ona tak starannej i troskliwej pielęgnacji, co skóra. Wystarczy ją regularnie odkurzać, a raz na jakiś czas uprać przy pomocy specjalnego odkurzacza i detergentów. Jeśli zabrudzimy tapicerkę, wystarczy ją szybko przetrzeć ściereczką nawilżoną delikatnym środkiem czyszczącym – pomaga w większości przypadków. Łatwość pielęgnacji sprawia, że meble tapicerowane, na przykład krzesła i hokery mogą być z powodzeniem stosowane w kuchni i jadalni, czyli tam, gdzie ryzyko zabrudzenia jest największe.

Szeroki wybór wzorów i kolorów

Meble obite skórą kojarzą się z bardzo eleganckimi, reprezentacyjnymi wnętrzami, takimi jak salon albo gabinet. Raczej rzadko zetkniemy się z nimi w pokoju gościnnym lub dziecięcym.  Oferta sklepów obejmuje tapicerki w różnych wariantach kolorystycznych i pokrytych różnorodnymi wzorami. Znajdziemy wśród nich sprzęty odpowiednie do każdego wnętrza – od eleganckiego, wytwornego salonu, przez pokój dzienny, kończąc na pokoju dziecięcym. Możliwości są niemalże nieograniczone.

Łatwa naprawa obicia

Zdarza się, że tapicerka ulegnie uszkodzeniu, np. rozdarciu. Jeśli rozdarcie jest niewielkie, możemy je załatać nawet własnymi siłami, używając w tym celu materiału zapasowego, który zwykle dodawany jest do mebli. To istotna przewaga nad meblami skórzanymi, na które trzeba bardzo uważać. Jeśli natomiast tapicerka po wielu latach eksploatacji jest w bardzo złym stanie i należy ją wymienić na nową, za taką usługę zapłacimy dużo mniej, niż za ponowne obicie mebla skórą.