Sypialnia – jak ją urządzić

Sypialnia – jak ją urządzić

Miejscem, w którym najwięcej czasu spędzamy na odpoczynku jest sypialnia.Warto więc zadbać o to, by była nie tylko funkcjonalna, ale także swym wystrojem sprzyjała odprężeniu. Powinna być estetyczna, wygodna i zapewniać ciszę. Dobrze zaprojektowana sypialnia to przestrzeń, która odpowiada indywidualnym potrzebom domowników i zawiera w sobie wszystkie elementy niezbędne do wygodnego funkcjonowania. Dla jednych będzie to szerokie, królewskie łóżko, dla innych pojemna szafa, kącik kosmetyczny wyposażony w toaletkę.

Jak urządzić sypialnię – Łóżko

Badania dowodzą, że w łóżku spędzamy nawet jedną trzecią życia, dlatego tak ważne jest, by jego wybór był przemyślany. Łóżko do spania przede wszystkim nie może być za małe. Najlepiej sprawdzą się modele o szerokości 80-90 cm przypadających na jedną osobę. Jeśli dysponujemy przestronną sypialną warto wstawić do niej łóżko o szerokości 180 cm. Łóżko małżeńskie 160×200 cm to najbardziej popularny wymiar. Najlepiej sprawdzi się rama o szerokości 180 cm, ponieważ zmieszczą się w niej 2 materace. Kolejną kwestią jest kupno stelaża oraz materaca, który należy dobierać indywidualnie do własnej sylwetki oraz wagi. Sprężystość i miękkość materaca, powinny być dopasowane bezpośrednio do naszych potrzeb. Łóżko najlepiej ustawić przy ścianie, równolegle lub prostopadle to drzwi. Pamiętajmy, że łóżka nie należy ustawiać na linii okno – drzwi, bo możemy być narażeni na przeciągi.

Kolory ścian i mebli

W przytulnej sypialni sprawdzą się ciepłe kolory –  brązy i beże. Dotyczy to zarówno wyboru koloru ścian, jak i dodatków. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z brązami i nie zamienić sypialni w ciemny i przytłaczający pokój. Świetnie sprawdzą się delikatne beże, ecru, kość słoniowa, cappuccino i odcienie kawy z mlekiem. Przy wyborze farby powinniśmy uwzględnić wielkość naszej sypialni. Jeśli jest mała warto powiększyć ją optycznie jasnymi barwami, nawet o połyskliwej fakturze. Ciemne, matowe kolory wskazane są do wyjątkowo dużych pomieszczeń, ponieważ pomniejszają wnętrza.

Warto także zwrócić uwagę na naturalne oświetlenie sypialni – ciepłe barwy wybierajmy, gdy okno znajduje się od strony północnej lub wschodniej, zimne natomiast do pomieszczeń o dużym nasłonecznieniu.

nowoczesna sypialnia w odcieniach szarości

 

Wśród wielu kolorystycznych trendów, a także mody na intensywne barwy wyróżniają się aranżacje, których mocną stroną jest zachowawcza kolorystyka. Powszechne są delikatne beże, jasne brązy, szarości i biele.

Ciepłe odcienie drewna, takie jak dąb, orzech, kasztan czy buk nigdy nie wychodzą z mody i prezentują się dobrze w różnych stylizacjach. Budzą również pozytywne odczucia związane z obecnością natury oraz wprowadzają wizualny element ciepła do każdego pomieszczenia, w którym się znajdują. Alternatywą są meble w kolorze białym, kości słoniowej czy złamanej bieli. Jasne kolory prezentują się subtelnie i delikatnie, a okraszone dodatkowo misternymi rzeźbieniami oraz oryginalnymi uchwytami stają się ozdobą samą w sobie, pięknie wyróżniając się na tle ścian w ciemniejszych barwach.

Co powinno znaleźć się w wygodnej sypialni?

Warto wybrać funkcjonalne szafki nocne, które znacząco wpłyną na komfort użytkowania łóżka. Postawisz na nich lampy, do których wygodnie sięgniesz tuż przed snem, by zgasić światło, a także postawisz szklankę. Posłużą również do przechowywania drobiazgów, które lubisz mieć pod ręką, kiedy już jesteś w łóżku np książki, kosmetyki.

Dodatki – sposób na przytulny klimat w sypialni

Odpowiednio dobrane dekoracje potrafią nie tylko ubarwić wnętrze, ale również nadać mu przytulności. Sypialnia to idealna przestrzeń do dekoracji. W oknach zawieś zasłony. Obowiązkowo przykryj łóżko dopasowaną narzutą, wyposaż je również w dekoracyjne poduszki, które umilą wieczorny wypoczynek. Stworzeniu przytulnego klimatu sprzyja również nastrojowe oświetlenie– zadbaj więc, by w sypialni znalazły się kinkiety, lampka nocna lub stojąca. Dzięki tym dodatkom sypialnia stanie się prawdziwą oazą relaksu.