Wielofunkcyjny pokój dzienny – aranżacje wnętrz

wielofunkcyjny pokój dzienny - zdjęcie

Wielofunkcyjny pokój dzienny – jak urządzić?

W wielu mieszkaniach, z racji niewielkiej powierzchni pokój dzienny musi pełnić jednocześnie kilka różnych funkcji. Dlatego, należy urządzić go tak, aby spełniał potrzeby użytkowników. Pokój dzienny to nie tylko salon i jadalnia, ale także miejsce do pracy, które wieczorem zamienia się dodatkowo jeszcze w sypialnię.  Stworzenie wnętrza, które ma spełniać kilka funkcji na raz nie jest łatwym zadaniem. O komforcie przebywających w pokoju dziennym ludzi decyduje niemal każdy element aranżacji. Podstawą wyposażenia są meble wypoczynkowe.

Wielofunkcyjny pokój dzienny – rozkładana kanapa

Obecnie nowoczesne kanapy są świetnym połączeniem komfortu i estetyki. To doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie ciekawy design i dla tych, komu zależy na tym, aby meble były wygodne i funkcjonalne. Dodatkowo, jeżeli sofa czy kanapa ma pełnić funkcję łóżka, na którym codziennie śpimy, należy dobrze się zastanowić nad wyborem takiego mebla. Na rynku dostępnych jest wiele modeli rozkładanych sof, wersalek, które na pewno wkomponują się w wystrój całego wnętrza. W zależności od wielkości metrażu,  można zdecydować się na narożnik, który zajmuje nieco więcej miejsca lub na mniejszą kanapę. Ważne, aby wybrany mebel posiadał wbudowany pojemnik na pościel. Pozwoli to zaoszczędzić sporo miejsca, ale może być również wykorzystany na przechowywanie innych rzeczy, jak koce czy zimową odzież. Należy także upewnić się, czy taki model przeznaczony jest do codziennego wykorzystywania jako łóżko, ponieważ wiele rodzajów sof są nazwane jako „gościnne”, które nie nadają się do rozkładania na co dzień.

Wielofunkcyjny pokój dzienny – stolik kawowy

Wygodna sofa czy narożnik wymagają ustawienia stolika kawowego, na którym można podać gościom kawę lub herbatę. Stolik, taki bardzo często pełni kilka funkcji. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wybranie lekkiego, szklanego projektu, pod blatem którego można gromadzić czasopisma i gazety. Ciekawym pomysłem może być zastąpienie tradycyjnego stolika drewnianą skrzynią, którego pokrywa posłuży za blat, a wnętrze środka można wykorzystać na przechowywanie zabawek dla dzieci lub inne pożyteczne rzeczy.  Bardzo funkcjonalnym stolikiem kawowym jest również stolik na kółkach. Taki mebel można wykorzystać jako mobilny mebel. Dzięki kółkom można go łatwo przesunąć, jeśli okaże się niezbędna, większa przestrzeń, aby umieścić zaproszonych gości.

Wielofunkcyjny pokój dzienny – szafy, regały i półki

We wnętrzu, które musi pełnić kilka funkcji na raz, nie może zabraknąć dużej, dwuskrzydłowej szafy, najlepiej z przesuwnymi drzwiami. W przypadku, kiedy jedno skrzydło będzie lustrem, wówczas optycznie powiększy i rozświetli całe pomieszczenie.

Kolejnym ważnym elementem wystroju małego salonu są regały i półki. Otwarta biblioteczka nie tylko pomoże w uporządkowaniu książek, ale również doda lekkości pomieszczeniu. Ponadto otwarte półki pozwolą w dowolny sposób zmieniać wystrój mieszkania według upodobań domowników i dopasować przestrzeń między nimi tak, aby można było wstawić telewizor lub sprzęt grający. Cześć półek można zagospodarować w inny sposób, wystarczy na nich postawić wiklinowe kosze lub plastikowe pojemniki, dzięki którym w łatwy sposób uporządkować można drobne rzeczy i bibeloty.

Posiadacze małych salonów powinni wybierać jasne kolory, ponieważ optycznie powiększą i rozświetlą wnętrze. Natomiast ciemne kolory warto wykorzystać przy dodatkach, na przykład w postaci poduszek, czy jednego kolorowego akcentu, takiego jak sofa.