Styl skandynawski we wnętrzach

Mamy podobne światło jak w krajach skandynawskich i znacznie mniej dni słonecznych niż na południu Europy dlatego białe ściany, jasne meble z kolorowymi i czarnymi detalami tak dobrze się sprawdzają. Jakie zasady rządzą w stylu skandynawskim i o czym trzeba pamiętać, kreując przestrzeń utrzymaną  w tym klimacie?

Styl skandynawski w kilku odsłonach

Styl skandynawski nie jest jednorodny. Na przestrzeni lat styl skandynawski ewoluował i wykształciło się kilka jego odmian: od stylu gustawiańskiego z elementami klasycznymi, poprzez folkowy, po współczesny new nordic.

Styl gustawiański z elementami klasycznymi

W klasycznym wydaniu styl skandynawski bazuje na naturalnych materiałach i kolorach. Najczęściej spotykane połączenia to ciepłe drewno z bielą, szarością i akcentami czerni. Wielbiciele tradycji i klasyki znajdą coś dla siebie w meblach i detalach z czasów gustawiańskich. Chociaż klasyczne w formie meble są dość ciężkie, to jednak jasne kolory sprawiają, że idealnie prezentują się na tle jasnych ścian, jasnych parkietów. Urok gustawiańskiej odmiany stylu skandynawskiego polega na różnorodności faktur, a także przecierkach w klasycznej formie. Można więc do takiego wnętrza śmiało wprowadzać elementy prowansalskie czy shabby chic.

Styl skandynawski w wersji folk

Folkowa odmiana stylu skandynawskiego charakteryzuje się prostotą, materiałami naturalnymi i elementami wykonanymi własnoręcznie. Właśnie dzięki elementom DIY jest to najbardziej kolorowa wersja stylu skandynawskiego. Barwne plecione dywaniki, filcowe ozdoby, ozdobne figurki (jak koniki czy ptaszki), drewniane lampiony i świeczniki stanowią o uroku stylu skandynawskiego folk. A ponieważ elementy dekoracyjne etno powracają do trendów, można śmiało łączyć dodatki typowo skandynawskie z tymi z różnych części świata.

Styl new nordic

Odmiana new nordic jest najbardziej znana. Jej znaki rozpoznawcze to białe ściany, posadzka z jasnego drewna, bielonego lub malowanego na biało, jasne meble. Dodatki dekoracyjne wykonane z materiałów naturalnych.  Kolorowe dekoracje na ścianie, plecione dywaniki lub poduszki na szarych, białych albo kremowych sofach.

Odmiana Scandi chic

W ostatnich latach wykształciła się nowa odmiana stylu skandynawskiego – scandi chic. Zawiera dużo elementów w kolorze złota (także różowego), miedzi i mosiądzu zarówno w wersji błyszczącej, jak i matowej. Pojawia się też sporo koloru żółtego, pudrowego różu i błękitu oraz lamp z szklanymi kloszami. Naturalne tkaniny obiciowe występują w swoich najbardziej szlachetnych odmianach. W scandi chic znajdziemy więcej koloru czarnego i antracytu równoważących biel.