Salon z jadalnią – jak stylowo i funkcjonalnie go urządzić?

Salon z jadalnią - zdjęcie

Obecnie jadalnia coraz częściej staje się integralną częścią salonu. Salon z jadalnią to ciekawe połączenie stref, które powinny być ze sobą spójne i powinny tworzyć jedną całość. Jadalnia w salonie może być rozwiązaniem nie tyle wygodnym, co bardzo efektownym. Urządzając strefę jadalnianą warto zadbać, o to, aby zachwycała ergonomią, jak i stylem. Salon, gdy jest połączony z jadalnią wymaga, aby meble i wszystkie dodatki obu stref dobrze się ze sobą komponowały. Sposobów na aranżację salonu z jadalnią jest wiele. Wszystko jednak zależy od wielkości i układu mieszkania.

Salon z jadalnią w jednym – jakie meble?

Istotną rolę przy urządzaniu salonu z jadalnią stanowi dobór podstawowych mebli: kanapy, stołu i krzeseł. Kanapa wyznacza strefę wypoczynkową. To ona głównie definiuje całą przestrzeń. W niewielkich pomieszczeniach nie można poszaleć z jej rozmiarem. W takich przypadkach najlepiej sprawdzą się sofy dwu- maksymalnie trzyosobowa. Można również pozwolić sobie na nieduży narożnik. Chcąc uzyskać jednolitą, otwartą przestrzeń należy ustawić mebel wypoczynkowy tuż pod ścianą. Natomiast ustawiając na linii między przestrzenią reprezentacyjną a jadalnią znakomicie podkreśli odrębność obu tych wnętrz. Aby podkreślić funkcje kanapy warto wybrać ją w kolorze kontrastującym z wyposażeniem jadalni czy nawet salonu.

Salon z jadalnią – dobór stołu i krzeseł

Przy urządzaniu salonu z jadalnią ważną rzeczą jest także dobór odpowiedniego stołu i krzeseł. Duży, elegancki, drewniany stół, gustowne krzesła i lampa zawieszona nad blatem stanowić będą spójną stylizację. Krzesła ustawione wokół stołu muszą mieć wysokie oparcia, co zapewni większy komfort. Dopełnieniem całości może być klasyczny wazon ze świeżymi kwiatami, który sprawi, że jadalnia stanie się jeszcze bardziej przytulniejsza.

W małych wnętrzach idealnie sprawdzą się stoły rozkładane, które zajmują niewiele miejsca. Natomiast po rozłożeniu pomieszczą całkiem sporę liczbę osób. Wybierając stół do jadalni szczególną uwagę należy zwrócić na jego wielkość, która powinna  odpowiadać zapotrzebowaniom użytkowników. Zapewniając komfort osobom siedzącym przy stole, należy przeznaczyć około 60-75 cm przestrzeni dla każdej z nich. Taka przestrzeń pozwala na nieskrępowane ruchy bez ryzyka trącania osoby siedzącej z boku. Przy aranżacji stołu do jadalni ważna jest dostępność do niego. Wokół stołu powinno być wystarczająco dużo miejsca, tak aby można było się swobodnie poruszać się, odsunąć krzesło oraz powinien zostać dodatkowy zapas dla osoby przechodzącej.

Bezpiecznym rozwiązaniem przy aranżacji salonu z jadalnią jest wybór stołu i krzeseł z jednego kompletu. Często jednak, takie gotowe zestawy są nieciekawe i dość monotonne. Dlatego lepiej do konkretnego stołu dobrać krzesła z innego zestawu, ale w podobnej stylistyce. Bardzo ciekawym motywem jest pomieszanie różnych modeli krzeseł bądź wprowadzenie chociaż jednego z innej kolekcji. Do małych metraży najlepiej dopasować przeźroczyste krzesła, które wyglądają bardzo lekko i wizualnie zajmują mniej przestrzeni.

Ważnym punktem każdej jadalni jest oświetlenie. Główne źródło światła powinno być umieszczone tuż nad blatem stołu. Na rynku jest duży wybór lamp do jadalni. Są proste lampy, które nie „rzucają się” w oczy, jak również ozdobne, które pełnią rolę dekoracji we wnętrzu. Ważne jest, aby oświetlenie, podobnie jak meble czy kolor ścian pasowało do stylu i charakteru jadalni.