Meble ogrodowe – jakie wybrać

Meble do ogrodu jakie wybrać

Meble ogrodowe to idealny sposób na relaks w ogrodzie czy też na tarasie. Obecnie wybór jest tak szeroki, że potrzebny przewodnik

po rodzajach i właściwościach danych mebli ogrodowych. Klasyczny ogród będzie pięknie się prezentował wyposażony w meble drewniane lub ratanowe. Romantyczne i wypielęgnowane ogrody będą doskonale współgrały z meblami wiklinowymi. Meble metalowe są dość uniwersalne i zazwyczaj pasują do większości ogrodów. Pozostałe ogrody można wyposażyć w lekkie meble z tworzywa

Meble plastikowe

Meble z polipropylenu są lekkie i niedrogie. Dzięki temu z łatwością można je przenosić i przechowywać poza sezonem. Poza tym nie wymagają one konserwacji i są stosunkowo odporne na zaplamienia i wilgoć. Ich wadą jest dość niska wytrzymałość i słaba odporność           na promienie słoneczne i kwaśne deszcze.

Meble ogrodowe z drewna

Największą ich zaletą jest ponadczasowy, klasyczny wygląd. Doskonale pasują do ogrodów w stylu tradycyjnym. Najtańsze są meble z drewna krajowego (jak np. sosna). Niestety, nie są one szczególnie wytrzymałe na czynniki atmosferyczne takie jak deszcz, wilgoć czy grzyby.  Najtrwalsze są meble wykonane z drewna egzotycznego. Zazwyczaj jest to drewno tłuste, dzięki czemu nie wymaga czasochłonnej konserwacji. Ciekawym gatunkiem jest np. teak. Jest to drewno z południowo-wschodniej Azji i charakteryzuje się niebywałą wytrzymałością na wilgoć oraz pleśń. Innym gatunkiem wartym polecenia jest drewno Jatoba. Nie bez przyczyny nazywa się ten gatunek „diamentową wiśnią”. Wytrzymałość tego drewna jest rzeczywiście bardzo imponująca, poza tym ma ciekawą różowo-brązową bądź czerwono-brązową barwę.

Meble rattanowe bądź wiklinowe

Ich największą zaletą jest niebanalny wygląd. Świetnie sprawdzają się w ogrodach urządzonych w stylu rustykalnym. Z powodzeniem można je także stosować do ogrodów w stylu angielskim. Największą wadą tych mebli jest ich słaba wytrzymałość, a także konieczność częstej impregnacji. Rattan jak i wiklina są kruche i źle znoszą wilgoć, która sprawia, ze materiały te szarzeją i stają się matowe. Trzeba je chronić przed deszczem oraz wysokimi temperaturami (nie wolno trzymać ich zbyt blisko ognia, gdyż mogą skruszeć).

Meble z technoratanu

Technoratan czyli syntetyczny odpowiednik rattanu. Jego zaletą jest to, że jest bardzo trwały, a do tego nie wymaga impregnacji. Meble z tego tworzywa najlepiej komponują się z takimi elementami jak kamienie czy marmury.