Jaki stół wybrać do jadalni?

Stół do jadalni
Obraz znaleziony dla: stoly do jadlni

Stół musi być dopasowany do stylu oraz wielkości wnętrza. Kiedy pomieszczenie jest duże właściwie masz nieograniczone możliwości wyboru. Stół do jadalni może być okrągły, owalny lub prostokątny lub kwadratowy, przy czym każdy ze kształtów niesie za sobą konsekwencje w użytkowaniu. Okrągły stół mający długą tradycję kulturową do dziś jest symbolem otwarcia i dobrych intencji.
Liczba miejsc przy stole powiększa się dopiero po rozłożeniu – zyskują wtedy kształt prostokąta. Stoły owalne zajmują mniej miejsca.

Gdy jadalnia nie jest zbyt przestronna zdecyduj się na stół okrągły. Zajmie mniej miejsca i będzie bardziej komfortowy.

Stół rozkładany do salonu i jadalni

Częściej wybieramy stoły rozkładane, trzeba jednak pamiętać, że planując wielkość jadalni trzeba uwzględniać wymiary stołu po rozłożeniu, a nie przed. Stół po rozłożeniu wymaga też dodatkowych krzeseł – trzeba to również zaplanować i znaleźć odpowiednie miejsce do ich przechowywania. Kupmy tyle krzeseł, ile mieści się przy stole po rozłożeniu, chociaż nie muszą to być krzesła od kompletu. Niestosowne jest sadzanie gości na przypadkowych siedziskach na przykład stołkach kuchennych.

Stoły rozkładane można rozłożyć nawet do 3,5 długości. Takie stoły muszą mieć dodatkowe wysuwające się spod blatu nóżki, inaczej cztery nogi blat nie utrzymałyby blatu o tak dużej rozpiętości.

Ze względów użytkowych ważna jest wielkość blatu stołu i jego kształt. Liczba osób, jakie zmieszczą się przy stole zależy również od rodzaju siedzisk – gdy do tego samego stołu przystawimy krzesła w kształcie foteli z podłokietnikami, zmieści się przy nim znacznie mniej osób, niż gdy będą to zwykłe krzesła tylko z oparciami. Wielkość blatu ma wpływ również na komfort zastawiania stołu potrawami. Dlatego zwracajmy uwagę nie tylko na długość stołu , ale również szerokość. Są stoły, które po rozłożeniu są wąskie i długie i wprawdzie pomieszczą one większą liczbę osób, ale można będzie na nich ustawić niewiele potraw.  

Stół drewniany czy nowoczesny

Modne jest połączenie drewnianego blatu stołu wspierającego się na i chłodnych stalowych nogach. Zazwyczaj jest to zestawienie na zasadzie kontrastu: ciemne drewno egzotyczne w połączeniu z aluminium lub anodowana stalą . Najnowsze efekty zaawansowanej technologii to gruba tafla szklanego blatu osadzona na pajęczych nóżkach ze stali tytanowej. Tafla szkła może opierać się jedynie na metalowych łącznikach przymocowanych do drewnianej ramy – odnosi się wtedy wrażenie jakby szklana tafla blatu unosiła się nad podstawą.