Jak zadbać o meble drewniane , aby na długo zachowały swoje pierwotne właściwości? Sprawa jest bardzo prosta i nie wymaga dużej wiedzy. Wystarczy od czasu do czasu wykonać odpowiedni zabieg, który pozytywnie wpłynie na stan drewna i pozwoli zachować jego wygląd na wiele lat. Szczególnie istotne jest dbanie o meble z litego drewna.
Przystępując do czyszczenia mebli drewnianych, niejednokrotnie sięgamy po dostępne pod ręką detergenty co jest bardzo dużym błędem. Środki te bowiem powodują odbarwienia oraz osłabiają strukturę drewna. Należy również unikać używania mokrych i szorstkich ścierek. Woda wsiąka bowiem w drewno nie zabezpieczone , a sama ściereczka może porysować jego powierzchnię. Już po kilku razach zauważysz, że meble straciły swój pierwotny wygląd.
Czego używać do czyszczenia?
Kurz można usunąć za pomocą suchej lub wilgotnej i gładkiej ściereczki. W przypadku poważniejszych plam należy natomiast sięgnąć po specyfiki do czyszczenia drewna. Posiadają odpowiedni skład, dzięki czemu usuwają zabrudzenia i nie niszczą, a nawet wzmacniają strukturę drewna. Pozostawiają na nim specjalną powłokę, która je chroni. Nawet po wielu latach meble nie tracą swojego wyglądu.
Konserwacja mebli drewnianych
Drewno można konserwować na kilka różnych sposobów. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze sposoby na przedłużenie jego żywotności:
Olejowanie
Oleje nie niszczą struktury drewna i są doskonałą alternatywą dla lakierów. Specjalnie stworzone oleje do impregnacji drewna przedostają się do jego struktury i ułatwiają „oddychanie” drewna. Oleje nadają połysk, stanowią powłokę antystatyczną i sprawiają, że mebel przyciąga znacznie mniej kurzu. Przy systematycznym stosowaniu oleju, możliwe jest uzyskanie pięknego wyglądu mebli. Olej uwydatnia bowiem słoje oraz kolor drewna. Minusem takiego rozwiązania jest natomiast fakt, że olej należy nakładać dość często, jeżeli zależy nam na bardzo dobrym efekcie.
Lakierowanie
Jest to metoda, która polega na pokryciu mebli specjalnym lakierem, z którego następnie odparowywany jest rozpuszczalnik i na meblach pozostaje jedynie przeźroczysta powłoka. Dzięki niej meble są odporne na działanie słońca oraz wody, a utrzymanie ich w czystości staje się znacznie prostsze. Do wad tego rozwiązania należy zaliczyć fakt, że lakier potrafi pękać oraz tracić swoje walory estetyczne. W związku z tym co jakiś czas należy odświeżyć powłokę.
Malowanie
Jest to najpopularniejsza metoda impregnacji mebli drewnianych. Dzięki tej formie możliwe jest uzyskanie mebli w praktycznie dowolnym kolorze. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów farb do drewna. Między innymi: specjalne impregnaty koloryzujące, dzięki którym możliwe jest nadanie meblom dowolnego koloru oraz zabezpieczenie ich powłoki; bejce, które nadają kolor, ale dodatkowo należy wzmocnić je powłoką z lakieru; lekierobejce jednocześnie zabezpieczające i nadające kolor meblom, farby kryjące, które całkowicie pokrywają drewno i zasłaniają jego naturalny kolor.
Woskowanie
Woskowanie można zastosować na każdego rodzaju meble drewniane. Bez względu na to, czym zostały wcześniej pokryte. Natomiast po pokryciu woskiem żadnej innej powłoki zastosować już nie można. Samo woskowanie nadaje delikatny połysk oraz podkreśla strukturę drewna. Przed woskowaniem najlepiej jednak zapytać producenta, jaki efekt przyniesie wosk w połączeniu z danym rodzajem drewna. Każde reaguje bowiem inaczej na pokrycie go tego typu powłoką. Konsultacja jest zatem niezbędna. Na rynku dostępne są również woski koloryzujące.
Politurowanie
Ta technika przyczynia się do ulepszenia i ozdobienia mebli, ponieważ nadaje im bardzo wysoki połysk. Jej zastosowanie wymaga jednak sporej wiedzy oraz dużej cierpliwości, a wynika to z faktu, że należy nanieść kilka warstw politury, aby uzyskać zadowalający efekt.