Co należy wiedzieć o meblach skórzanych? Kompendium wiedzy

Co należy wiedzieć o meblach skórzanych

Meble tapicerowane pokryte skórą to około 30 % kupowanych mebli. Wykonane ze skóry pochodzenia bydlęcego lub owczej. Nie ma jednego rodzaju skóry, który wykorzystywany jest do produkcji mebli. Skóry różnią się procesem garbowania, produkcji, metodą farbowania. Od wysokogatunkowych skór anilinowych, przez skóry gładkie, dwoiny, na powlekanych syntetycznie skórach kończąc. Najczęstsze rodzaje skór, które używane są w produkcji mebli skórzanych to:

  • skóra gładka z warstwą pigmentu
  • skóra farbowana na wskroś – anilina
  • zamsz, nubuk
  • Skóry Pull-UP
  • Skóry PU (laminowane dwoiny)

Skóra gładka, farbowana powierzchniowo z warstwą ochroną

Najczęściej używany rodzaj skóry do produkcji mebli tapicerowanych z satynowym wykończeniem, barwione powierzchniowo. Skóra gładka – „madras” –  może być zarówno matowa, jak i z połyskiem. Jest ona barwiona jednym pigmentem i zabezpieczona przed ścieraniem specjalnymi lakierami impregnacyjnymi, co chroni ją przed zniszczeniem

Nie zawsze pochodzenia bydlęcego, barwione przez rozpylanie warstwy farby i lakieru wykończeniowego.  Skóry te są łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji, grubość barwnika może być różna. Farbowane skórzane meble oferowane przez wielu producentów, jako „Long Life Leather” lub „Naturia” lub „Punch Leather”, oznacza , że wykonane z skór łatwiejszych w utrzymaniu. Dlatego formuła odnosi się tylko do odporności na blaknięcie.

Skóra anilinowa o otwartych porach

Anilina, jest ciepła i miła w dotyku. To skóra najwyższej klasy z pośród wszystkich skór. Ponieważ, skóry te są bardzo wrażliwe na krople wody, które wsiąkają w powierzchnie, należy chronić je przed deszczem. Woda pozostawia ciemniejsze plamy. Skóra anilinowa zaimpregnowana zgodnie z zaleceniami producenta, jednak podczas użytkowania może mieć startą warstwę ochronną co powoduje, że skóra staje sie wrażliwa na zaplamienia. Dlatego, że skóry aniliny są porowate, są bardziej wrażliwe na uszkodzenia.

Skóry zamszowe, nubuk, skóry buffalo

Skóry zamszowe to skóry otwarte, zeszlifowane oraz najbardziej wrażliwe. Plamy i blaknięcia są typowymi problemami podczas użytkowania takich mebli.  Czyszczenie i farbowanie takich skór jest ograniczone. Zamsz jest wrażliwy na słońce i zabrudzenia. Dlatego należy unikać źródeł nasłonecznienia i zaplamienia. W razie zabrudzeń oraz plam trzeba zwrócić się po poradą do specjalistów. 

Skóra PU/Skóra Pull-Up

W ostatnich latach pojawia się coraz więcej skór pod nazwami skóra PU/Bycast lub Pull-Up . Ponieważ są to dwoiny pokryte folią lub naoliwone powtarzają się uszkodzenia już po krótkim użytkowaniu. Nie zaleca się stosowanie tego rodzaju skór do produkcji mebli. Powłoka/folia pozwala skórze w małym stopniu oddychać.

 

Jakie kryteria brać  pod uwagę przy zakupie mebli skórzanych  

Niektóre salony meblowe oferują do zakupionych mebli skórzanych „specjalną impregnację” za dodatkową opłatą, które wydłuża gwarancję. Wielu producentów posiada własne warunki gwarancji. Należy zwrócić szczególną uwagę na warunki gwarancji, co jest gwarantowane i przypadku jakich uszkodzeń. Wiele typowych uszkodzeń skóry nie jest objętych gwarancją. 
Na co należy zwrócić uwagę przy warunkach gwarancji:
Czy mebel był zabezpieczony jakimikolwiek preparatami przez sprzedawcę ?
Poprosić o pisemne potwierdzenie w umowie zakupu, że producent mebli zaleca impregnacje swojego produktu.
Najważniejsze: zażądaj potwierdzenia na piśmie, że dodatkowa impregnacja nie narusza gwarancji producenta mebla.

Zazwyczaj meble klasy premium, z górnej półki cenowej są wysokiej jakości. Jakość skóry w porównaniu do tańszych dostawców jest bardzo dobra.