Zanim wybierzemy meble powinniśmy również zdecydować czy kupujemy szafki gotowe czy robione na zamówienie. Meble z produkcji fabrycznej wykonane są dokładnie. Mają certyfikaty i gwarancje. Wybór jest niestety ograniczony. Gdy nasza kuchnia jest mało ustawna, ma nietypowe wymiary meble zamówić w studio kuchennym. Wciąż modne jest łączenia stylów, w którym babciny bejcowany kredens i chromowo – stalowy okap to dobre połączenie, które nie szpeci, a podkreśla charakter wnętrza.
Jakie meble do kuchni? Przed tym dylematem stoi wiele osób urządzających kuchnię. Podstawowa zasada – w kuchni powinniśmy się dobrze czuć. Meble wybierzmy więc zgodnie z naszymi gustem. Musimy je polubić. Nie mogą się też szybko znudzić. Podpowiadamy, co oferuje rynek mebli kuchennych.
Zanim kupimy szafki, wybierzemy blaty i ustalimy kolorystykę musimy określić styl naszej kuchni. Wciąż obowiązuje podział na kuchnię tradycyjną i nowoczesną.
Kuchnia tradycyjna
meble w stylistyce rustykalnej, dworkowej, prowansalskiej i angielskiej. Charakterystyczne dla tego stylu są meble jasne, fronty z tzw. patyną. Płyciny frontów są zazwyczaj drewniane, frezowane.
W stylu nowoczesnym fronty są często wykonane z egzotycznych gatunków drewna, jak mahoń albo laminowane na wysoki połysk bądź przeszklone. Dodatki wykonane są ze stali lub aluminium
To kuchnia w której funkcjonalna półka, a także strefa do przechowywania produktów i podświetlany blat roboczy gwarantują odpowiednią organizację przestrzeni, to perfekcyjne połączenie formy i funkcji. Proste konstrukcje, skrywają szereg innowacyjnych rozwiązań. Zastosowanie bezuchwytowego systemu otwierania frontów pozwala uzyskać spójną bryłę pozbawioną niepotrzebnych detali. Wyspa i jadalniany blat – stanowiące oryginalną całość – tworzą komfortową strefę do przyrządzania posiłków
W nowoczesnych kuchniach pojawiaja się , również meble inspirowane naturą dają nie tylko poczucie stylistycznej równowagi, lecz także prowadzą do osiągnięcia perfekcji w lokowaniu wszystkich kulinarnych niezbędników, dlatego urządzając kuchnię – oprócz designu – skupmy się na odpowiedniej ilości szafek, półek i szuflad.
Wybieramy fronty mebli – mdf, szkło albo drewno
Ważny jest materiał z którego wykonano fronty szafek. pularniejsze fronty z płyty MDF powlekane farbą lub foliowane na gorąco. Rozwiązanie to jest tanie i dość wytrzymałe
Nasz blat na meblach kuchennych musi wytrzymać siekanie, krojenie, gorące garnki. Zwróćmy uwagę czy łatwo go można wyczyścić, czy mogą pozostać na nim plamy po produktach czy środkach czyszczących. Na rynku mamy duży wybór blatów.
Laminowane blaty
wykonane z wiórów drewnianych, papieru, żywic syntetycznych, utwardzone w wysokiej temperaturze i pokryte laminatem matowym, półmatowym lub błyszczącym, gładkim albo fakturowanym. Jest odporny na zabrudzenia i wysoką temperaturę
Kompozytowe
kolejny typ blatów wykonanych z mieszanek minerałów tzw. naturalnych żywic epoksydowo-akrylowych. Są łatwe utrzymaniu czystości i nie wymagają żadnej konserwacji. Odporny na zabrudzenia i zarysowania. Istnieje możliwość łączenia różnych kolorów i uzyskiwania dowolnych kształtów. Dość drogie.
Marmurowe i kamienne blaty
Granit, marmur lub trawertyn. Kamienne blaty są eleganckie, ale drogie. Odporne na zarysowania i gorącą temperaturę. Taki blat jest zimny w dotyku, w niektórych gatunkach kamienia możliwe zaplamienia. Jest również ciężki, dlatego należy wzmocnić konstrukcję szafek. Łatwiej utrzymać w czystości blat granitowy, nie powstają na nim trwałe plamy, a do mycia można używać kuchennych detergentów. Blat z marmuru trzeba impregnować, bo łatwo go trwale zaplamić.
Można użyć blatu z konglomeratu -kruszywo kamienne łączone np. z żywicą poliestrową. Bardzo podobny do naturalnego kamienia. Najtrwalszy i łatwy do utrzymania w czystości jest konglomerat granitowy.
Marmurowy blat
Marmurowy wymaga impregnowania specjalnymi środkami przeznaczonymi do pielęgnacji naturalnego marmuru, a z czasem ściera się i traci połysk.
Drewniany blat
Można również wybrać blaty drewniane, najczęściej z drzew liściastych, klejone i impregnowane. Blat drewniany jest ciepły w dotyku. Można go odnawiać. Nie jest jednak odporny na zarysowania.