Wybieramy stół i krzesła

 

Wygodny stół i krzesła to niezbędny element każdego salonu czy jadalni. Jak wybrać taki, który będzie pasował do wystroju, ale również spełni swoją funkcję? Jeśli decydujemy się na wnętrze w stylu nowoczesnym, dopasujmy stół o prostych, geometrycznych kształtach, bez ozdób, frezowań czy stylizowanych elementów.

Wymiar stołu

Posiłki najwygodniej będzie się nam jadło przy stole o wysokości 72-75 cm. Warto jednak sprawdzić, czy goście będą mogli wygodnie zmieścić pod stołem nogi. Ważna jest tu nie tylko szerokość blatu, ale i rozstaw nóg mebla – zanim więc rozłożymy nakrycia, przystawmy do stołu krzesła, by się przekonać, czy wszystkie omijają stołowe nogi.

Zastanówmy się, dla ilu biesiadników ma być stół. Trzeba bowiem liczyć dla każdego z nich na blacie prostokąta o wymiarach 60 x 40 cm. To optymalna powierzchnia zapewniająca siedzącym przy stole swobodę ruchu, a jednocześnie pozwalająca wygodnie rozmieścić nakrycia i półmiski z daniami.

Do małej jadalni najlepszą opcją będzie stół owalny, zajmujący mało przestrzeni. Nie posiada kantów, o które łatwo się poobijać i nie ma barier między siedzącymi osobami.
Praktyczne są stoły rozkładane, które na co dzień służą tylko kilku osobom, a w wyjątkowych okolicznościach mogą pomieścić nawet kilkanaście. Jeśli jednak przestrzeń nas nie ogranicza, wybierzmy duży stół – prostokątny lub okrągły.

Oczywiście ten problem nie istnieje, jeżeli mamy stół na jednej nodze. Jeśli mamy mało miejsca, a chcemy mieć możliwość pomieszczenia jak największej liczby gości.

Z jakiego materiału

Stoły produkowane są z różnych tworzyw: od drewna, płyt drewnopochodnych, szkła, metalu po kamień szlachetny. W pierwszych dwóch przypadkach nogi mebla wykonane są z litego drewna. Blat drewniany lub z fornirowanego lub laminowanego MDF-u. Popularne szklane stoły mają zwykle nogi z drewna lub metalu.

Jak dobrać krzesła

Możemy zdecydować się na zakup całego kompletu wraz ze stołem, wtedy mamy pewność że są w tym samym stylu i dopasowane kolorystycznie i pod względem rozmiaru . Jeśli nie mamy takiej możliwości , dobieramy krzesła pod względem szerokości i wysokości siedziska do wymiarów stołu .

Jeśli chcemy dodać jadalni trochę nowoczesności, zdecydujmy się na połączenie dwóch stylów w jednym zestawie. Dobrze wygląda np. zestawienie krzeseł w stylu skandynawskim z nowoczesnym stołem. Krzesła inspirowane barokiem, tapicerowane materiałem imitującym skórę można zestawić z klasycznym czy nowoczesnym drewnianym stołem.