Styl industrialny wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w okresie recesji lat 50. na rynku nieruchomości pojawiło się do wynajęcia w niskich cenach mnóstwo opuszczonych ogromnych pomieszczeń fabrycznych i warsztatowych. Prawdziwą popularność przyniosły mu jednak lata 60. i 70., kiedy pomieszczenia pofabryczne, od XII wieku nazywane loftami, przejmowali półlegalnie artyści w dzielnicach Soho, Brooklyn, tworząc tam połączone ze sobą pracownie, mieszkania i sale wystawowe.
W Polsce lofty i moda na industrialny wystrój wnętrz pojawiły się dość późno, bo dopiero w latach 90, kiedy zamknięte na skutek przekształceń gospodarczych fabryki zaczęto przerabiać na powierzchnie mieszkalne, eksponując w nich zachowane elementy surowego wyposażenia i umiejętnie wykorzystując nietypową przestrzeń dla stworzenia oryginalnych wnętrz.
Styl industrialny – najważniejsze cechy
Surowość, wyrafinowana elegancja, duże przestrzenie i ograniczona paleta kolorystyczna – to cechy, które przede wszystkim cechują ten styl. Styl industrialny powstał z konieczności w latach kryzysu. Dziś uważany za wyrafinowany symbol gustu, swobody i artystycznych aspiracji w aranżacji wnętrz.
Cechą pomieszczeń w tym stylu jest przestrzeń otwarta, unikająca podziałów ścianami między kuchnią a salonem czy pokojem i łazienką. Nietypowe, duże okna są źródłem światła i często najważniejszych elementem wystroju wnętrza. Pozostawione ściany najczęściej ujawniają materiał, z którego zostały wykonane, a więc cegłę czy surowy beton. W industrialnym mieszkaniu nie ma wyraźnego podziału na poszczególne strefy, co zwiększa efekt przestrzenności lokalu. Sprytnym rozwiązaniem na optyczne powiększenie przestrzeni w przypadku mniejszych mieszkań będzie umiejętne wykorzystanie luster.
Styl industrialny – meble
Jeśli decydujemy się na styl industrialny, postawmy na meble z duszą, pochodzące z targów staroci i umiejętnie odświeżone.
W stylu industrialnym są, również meble z ekologicznego recyklingu, wykorzystujące materiały takie jak drewniane palety czy powtórnie zużytkowany plastik. Im prostsze będą ich formy, tym łatwiej osiągniemy efekt skrajnego minimalizmu, tak ceniony w stylu industrialnym. Dodatkową zaletą wyposażenia wnętrza w stylu industrialnym może być stosunkowo niska cena
styl industrialny – wybór oświetlenia
Trzecią ważną cechą stylu industrialnego jest wybór odpowiedniego oświetlenia. W dzień duże przeszklone przestrzenie zapewnią nam dopływ światła słonecznego, ale już wieczorem warto zadbać o odpowiednie doświetlenie nietypowej przestrzeni. Solidne lampy stalowe lub aluminiowe, przypominające wyglądem produkty prosto z fabryki. Lampy nie tylko wiszące, ale też mobilne, pozwalające na zaaranżowanie przestrzeni według zapotrzebowania. Pamiętajmy też, że w stylu industrialnym nie stosujemy tradycyjne dodatki okienne, typu zasłony czy firanki. Jeśli chcemy osłonić okna, wybierzmy raczej surowe, proste rolety lub żaluzje.