Samodzielne odnawianie mebli drewnianych – czy to trudne?

Renowacja mebli na własny sposób

Nie pozbywaj się lekkomyślnie starej drewnianej szafki, czy regału z połowy ubiegłego wiek. Nadanie drugiego życia starym meblom nie jest trudne i nie jest pracochłonne . Zacznij od rzeczy drobnych, takich jak odnowa starych krzeseł, komód, stolików, regałów, tworzenia ram ściennych na fotografie .

1. Odnawiamy meble o niezniszczonej powierzchni 

Jeśli meble nie są zniszczone wystarczy farba kredowa do mebli i chwila wolnego czasu.W ostatnich latach farba kredowa stała się wnętrzarskim hitem – zwłaszcza wśród miłośników DIY. Najczęściej chodzi o farbę kredową do mebli, dzięki której można stworzyć na ich powierzchni urocze przecierki czy cieniowanie. Na czym polega malowanie mebli farbą kredową oraz jak uzyskać najlepszy efekt dekoracyjny?

 

2. Odnawiamy meble o zniszczonej porysowanej powierzchni

 

  • szlifowanie

Ponieważ meble zniszczone wymagają przygotowania podłoża, każdą pracę z drewnem a w szczególności nanoszenie nowych powłok należ rozpoczynać od przygotowania powierzchni. Konieczne jest usunięcie starych farb i lakierów oraz zanieczyszczeń. W tym celu szlifujemy powierzchnię mebli. Do dużych połaci elementów drewnianych najlepiej użyć szlifierki. Miejsca trudno dostępne lub sztuka

  • szpachlujemy

W zależności od twardości drewna z jakiego jest wykonany pojawiają się na nim głębsze lub płytsze rysy i ubytki w drewnie.Dlatego konieczne jest zastosowanie szpachli do drewna. Nie obawiaj się, problem nie jest aż tak poważny, jakby się mogło wydawać. Do odtwarzania brakującej części drewna – szpachle do drewna. Do zarysowanych powierzchni należy zastosować Marker do retuszowania przeznaczony specjalnie do uzupełniania obtarć, zadrapań, a nawet niewielkich zadziorów. Szpachla występuje w kilkunastu kolorach imitujących różne wybarwienia najbardziej popularnych kolorów drewna. Ponieważ szpachla nie pęka podczas wysychania, łatwo się szlifuje i poleruje. Przy pomocy szpachelki metalowej nakładamy jednorazowe warstwy szpachli o grubości do 4 mm.

  • bejcujemy

Odpowiedni kolor odnawianym meblom nada bejca do drewna. Bejca stopniowo i równomiernie wnika w drewno, nie podnosząc jego włókien. Dzięki temu podczas aplikacji nie powstają plamy a wybarwienie drewna jest jednolite. Bejca tworzy transparentne powłoki podkreślające naturalne piękno drewna. Występuje w 13 gotowych kolorach gatunków drewna. Aplikację wykonujemy gąbką lub miękką szmatką. Produkt równomiernie wcieramy w powierzchnię. Nadmiar bejcy, który nie został wchłonięty w drewno należy usunąć przy pomocy szmatki. Bejca, dzięki swojej innowacyjnej formule posiada długi czas pracy dlatego możemy dokonywać wszelkich korekt nawet po kilku minutach od nałożenia. Zabejcowane elementy należy pozostawić do wyschnięcia na 6 godz. W celu uzyskania ciemniejszego koloru drewna należy aplikować drugą warstwę.

  •  lakierujemy

Powierzchnię zabezpieczamy odpowiednim lakierem. W tym celu wybieramy Lakier szybkoschnący, jednoskładnikowy, gotowy do użycia lakier alkidowo-uretanowany. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom, nadaje polakierowanej powierzchni wyjątkową trwałość, odporność na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne. Charakteryzuje się doskonałą rozlewnością, przyczepnością do podłoża oraz jest łatwy w użyciu. Podkreśla i zachowuje naturalny kolor drewna, wydobywając jego urok. Wydziela jedynie nikły zapach podczas nakładania i schnięcia. Lakier nie wymaga stosowania podkładu, co znacznie ułatwia i skraca czas lakierowania.