Meble dziecięce – jak wybrać odpowiednie

Meble dziecięce

Odpowiednie meble dla dzieci są proste, uniwersalne, funkcjonalne. W małym pokoju przydadzą się meble wielofunkcyjne, pojemne, a także lekkie optycznie. Unikajmy powierzchni szklanych, które mogą stwarzać zagrożenie dla malucha. Jeśli w jednym pokoju mieszka rodzeństwo, a nie mamy miejsca, aby postawić dwa biurka, idealnym rozwiązaniem będzie model dwustronny. Obie strony zapewniają wygodne miejsce do nauki. Dodatkowo mają pojemne schowki, miejsce na komputer i kontenerki na kołach, w których pomieścimy przybory szkolne czy zeszyty. Na szczególną uwagę zasługuje siedzisko, stół i schowek w jednym.

Zobacz obraz źródłowy

Warto się upewnić, czy wszystkie materiały w meblach są antyalergiczne. Stabilna konstrukcja jest równie ważna, bo nie grozi wywróceniem mebla. Komody i szafki w pokojach dzieci powinny być dla pewności przykręcone do ściany. Zaokrąglone narożniki mebli dziecięcych łagodzą skutki zderzenia. Jeśli planujesz kupić łóżko ze szczebelkami, poszukaj modelu, który można powiększyć, gdy dziecko podrośnie. Świetnie sprawdzają się wyjmowane barierki – w ten sposób łóżeczka łatwo zamienić w tapczan dla dziecka.

Meble do pokoju dziecięcego: wybieramy łóżko

Zobacz obraz źródłowy

Kiedy dziecko przestaje być niemowlakiem i wyrasta z łóżeczka ze szczebelkami, często kupujemy do pokoju dziecka łóżko pośrednie, choć nie zawsze jest potrzebne. Trzylatek może spać na pełnowymiarowym łóżku, a taki mebel dla dzieci będzie mu służyć aż do wieku dorosłego.

Meble do pokoju dziecięcego: kupujemy komodę

Komody z przewijakiem to bardzo przydatne meble dla dzieci przy pielęgnacji niemowlaka. Żeby komodę zachować na dłużej, wybierz model z możliwością demontażu przewijaka. Pamiętaj też, że komody dziecięce to świetne meble do przechowywania tym bardziej się przydają, jeśli pokój jest mały i np. nie ma w nim miejsca na szafę.

Meble dla ucznia, czyli biurko i krzesło

Biurko dopasujmy do wzrostu dziecka. Za niskie lub za wysokie może spowodować trwałe wady kręgosłupa. Kupmy mebel, którego blat można montować na różnych wysokościach, dostosowanych do wzrostu użytkownika – to zapewni użyteczność na długie lata. Krzesło powinno mieć regulowaną wysokość siedziska i oparcia. Ważne jest odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, tak by uniknąć wad postawy.