Materace – popraw jakość swojego snu

Materace – popraw jakość swojego snu

Sen jest niezbędny nie tylko dla dobrego samopoczucia, ale przede wszystkim dla zdrowia – zapewnia regenerację mózgu oraz całego ciała. Aby sen przynosił same korzyści, musi być spokojny i niezakłócony.

Na jakość snu ma wpływ wiele czynników, przede wszystkim dobry materac , dostosowany do naszych potrzeb . Poprawiając komfort snu, poprawiamy tym samym komfort naszego życia. Oto kilka skutecznych porad:

Jak wybrać odpowiedni materac

Dobór odpowiedniego materaca do spania jest niezmiernie istotny – spanie na niewygodnym materacu powoduje, że podczas snu częściej przewracamy się z boku na bok. Jest to naturalna reakcja ciała na niekomfortowe warunki. Częste zmiany pozycji powodują gorszą jakość snu, a także zaburzają jego cykle. Wybierając materac, warto zainwestować w naukowo przebadany produkt – istnieją materace, które nie odkształcają się nawet przez kilkanaście lat ich eksploatacji. Na dobrej jakości materacu ciało będzie czuć się na tyle komfortowo, że nie będzie problemu z przewracaniem się z boku na bok. Sen będzie spokojny i niczym niezakłócony.

Jeśli budzisz się rano z bólem pleców możliwe, że potrzebujesz materaca, który zapewni odpowiednie podparcie dla kręgosłupa.

Każdy z nas ma indywidualne potrzeby związane ze zdrowym snem. Wiele osób popełnia błąd i wybiera wspólny materac wraz z partnerem. Jednak partnerzy bardzo często różnią się od siebie. Wysoki mężczyzna o wadze ponad 100 kg będzie potrzebował innego materaca niż drobna kobieta.  Jeśli cierpisz na choroby kręgosłupa zwróć szczególną uwagę na to jaki materac wybierzesz. 

Pozycja kręgosłupa – kładź się spać

Największe znaczenie ma położenie naszego kręgosłupa na boku, plecach i brzuchu. Jeśli zazwyczaj śpisz twarzą do góry całe plecy a zwłaszcza dolna ich część powinny mieć kontakt z materacem niemożliwe powinno być włożenie ręki pomiędzy plecy i materac. Następnie połóż się na boku i poproś partnera o sprawdzenie czy kręgosłup jest całkowicie równoległy do materaca.  Jeśli nie oznacza to, że materac jest za twardy lub za miękki. Waga ciała jest również czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę. Im jest większa tym twardszy powinien być materac.

Materac 80x200 PLUS S55 DREAMZONE

Materac sprężynowy , który pomoże się zrelaksować

Materac sprężynowy zbudowany jest ze sprężyn, elementów wspierających oraz z poszycia. Elementy te można ze sobą łączyć aby stworzyć szeroki zakres rozwiązań zapewniających optymalną funkcjonalność i komfort. Materace sprężynowe są najczęściej umieszczane w ramie łózka istnieją trzy rodzaje sprężyn, które stanowią najważniejszy element materaców sprężynowych.

W materacach sprężynowych dostępne są dwa typy sprężyn:

 • Sprężyny Bonell mają kształt klepsydry i zrobione są z grubego metalowego drutu te sprężyny sprawiają, że materac ma zwartą powierzchnię i zapewnia długi okres użytkowania za przystępną cenę. 
 • Sprężyny kieszeniowe są jeszcze mniejsze niż sprężyny LFK. Każda ze sprężyn umieszczona jest w małej, materiałowej kieszonce, która chroni ją przed zużyciem i powoduje, że sprężyny pracują ciszej i zapewniają lepszą stabilność. Dzięki wielu punktom podparcia materac dostosowuje się do ciała zapewniając najwyższy komfort. Ułożenie sprężyn w strefach komfortu wspomaga zachowanie ergonomicznej pozycji w trakcie snu.

Sprężyny pokryte są ochronną powłoką wykonaną z różnych materiałów:

 • Pianka poliuretanowa jest wykorzystywana w wielu modelach ponieważ pochłania ona wilgoć gdy pocisz się podczas snu. 
 • Włókno kokosowe stanowi naturalny materiał, który jest wykorzystywany w materacach i zapewnia dodatkowe podparcie i właściwą wentylacje. 
 • Pianka termoelastyczna jest materiałem , który dopasowuje się do ciała. Zapewnia znakomite podparcie i poprawia krążenie krwi oraz zapobiega bólom mięśni oraz stawów.

Zalety materaca sprężynowego:

 • Jest dwustronny o dwóch stopniach twardości pozwala to dopasować materac do własnych potrzeb.
 • Materace dostępne są w obszyciach z różnych materiałów. Materiał poszycia wpływa na komfort jak i funkcjonalność wybór materaca z odpowiednim poszyciem jest bardzo istotny. Możesz również wybrać materac z poszyciem, który można zdjąć i wyprać. 
 •  

Materac Piankowy

Materac 80x200 PLUS F90 DREAMZONE

Materac piankowy to prosty materac umieszczany w ramie łóżka. Materac piankowy składa się z piankowego rdzenia umieszczonego w poszyciu z tkaniny. Najważniejszym elementem materaca piankowego jest pianka użyta w poszyciu materaca – jej stopień twardości. 

 • Pianka PU to skrót od pianki poliuretanowej, która jest bardzo popularnym typem materiału dostępnym w wielu wariantach twardości i gęstości.  
 • Wysokoelastyczna pianka to również pianka poliuretanowa ale charakteryzująca się większą wagą i elastycznością. Pianka ta wytrzymuje większe obciążenia dzięki czemu lepiej podpiera kręgosłup. Charakteryzuje się również długim okresem użytkowania.
 • Pianka termoelastyczna jest produktem wysokiej jakości, który przystosowuje się do kształtu ciała zapewnia znakomite podparcie i poprawia krążenie krwi oraz zapobiega bólom mięśni oraz stawów.


Wiele materaców posiada profilowaną górną warstwę piankową wspomagająca cyrkulację powietrza gdy zmieniasz pozycję leżąc na materacu. Niektóre materace posiadają warstwę z naturalnego włókna kokosowego, zapewnia to dodatkowe podparcie i prawidłową wentylację. Podczas zakupu materaca piankowego należy zwrócić uwagę na jego poszycie i sprawdzić czy jest dostosowany do naszej wagi i budowy ciała.

Zalety materaca piankowego:

 • Dobry wybór dla alergików.
 • Pianka jest bardzo wygodna i zapewnia pełne podparcie.
 • Jest wiele rodzajów pianek dostosowanych do indywidualnych potrzeb.