Impregnacja drewnianych elementów zewnętrznych i wewnętrznych

Powierzchnie drewniane wewnątrz i na zewnątrz domu potrzebują ochrony dobranej do ich potrzeb. Drewno wewnątrz narażone jest w szczególności na zniszczenia eksploatacyjne takie jak uderzenia, zarysowania i wycieranie. Impregnacja tych powierzchni zabezpiecza je przed  uszkodzeniem. Impregnacja to nic innego, jak nasycenie drewna specjalnie przeznaczonym do tego środkiem w celu jego ochrony przed różnymi czynnikami fizycznymi i biologicznymi. Już w starożytnym Egipcie cenne wyroby z drewna nasączano olejem cedrowym, by dzięki temu dłużej zachowały swój wygląd i właściwości. W poprzednim stuleciu do impregnacji drewna przemysłowego stosowano przetwory smoły drzewnej i węgla kamiennego. Dziś wybór środków ochrony drewna jest szeroki i sięga od naturalnych olei po specjalnie do tego przeznaczone substancje na bazie mieszanek żywic. Techniki impregnacji drewna zmieniły się i dają dużo większe możliwości.

Rodzaje impregnacji drewna

Impregnacja powierzchniowa drewna może być głęboka, ciśnieniowo – próżniowa i powierzchniowa. Impregnacja głęboka, przy której drewno zostaje nasycone środkiem grzybobójczym do głębokości powyżej 10 mm, to nic innego jak kąpiel drewna w normalnych warunkach atmosferycznych. Kąpiele przeprowadza się w kadziach, wannach lub basenach wykonanych z drewna, stali, betonu lub tworzyw sztucznych. W ten sposób impregnuje się np. drewno konstrukcyjne.

Impregnację ciśnieniowo – próżniową wykonuje się w warunkach przemysłowych, a środek impregnujący wprowadza się do drewna pod odpowiednim ciśnieniem. W ten sposób impregnuje się głównie drewno używane na zewnątrz, a zwłaszcza to mające kontakt z gruntem (np. palisady ogrodowe).
Najpopularniejsza metoda zabezpieczenia to jednak impregnacja powierzchniowa. Wykonuje się ją nawet na drewnie impregnowanym wcześniej inną metodą, w celu uzupełnienia ochrony lub jej odnowienia.

Od czego zależy skuteczność impregnacji

Skuteczność impregnacji zależy w głównej mierze od głębokości przesycenia drewna impregnatem, a to z kolei zależy od:
– właściwości środka impregnacyjnego,
– metody impregnacji,
– wilgotności drewna.
Wybierając impregnat warto wziąć pod uwagę również takie czynniki, jak gatunek (stopień twardości) drewna, przeznaczenie impregnatu oraz sposób użytkowania zabezpieczanego drewna.

Preparaty do impregnacji powierzchniowej

Wybór preparatu zależy przede wszystkim od trzech czynników: przed czym chcemy zabezpieczyć drewno, czy było już malowane oraz jaki efekt chcemy osiągnąć.
Jeśli impregnujemy surowe drewno by zabezpieczyć go przed grzybami pleśniowymi, sinizną, innymi grzybami oraz owadami, najlepiej użyć Impregnatu ochronnego – gruntującego. Doskonale sprawdzi się w przypadku altan i drewnianych domów oraz drewna konstrukcyjnego, np. więźby dachowej. Dla pełnej ochrony należy zastosować dodatkową warstwę, chroniącą drewno od zewnątrz przed niekorzystnymi warunkami.

W przypadku mebli, płotów, balustrad do skutecznej ochrony wystarczy użyć Impregnatu ochronno – powłokotwórczego. Oprócz zabezpieczenia surowego drewna przed grzybami pleśniowymi, sinizną i glonami, także chroni przed deszczem i słońcem. To idealne rozwiązanie, które nie wymaga dodatkowej warstwy zewnętrznej, ponieważ preparat nadaje przedmiotom satynowe wykończenie. Wykończenie można zastosować w wybranym kolorze, podkreślającym naturalny wygląd drewna. Do drewna, które już wcześniej było malowane, ale wymaga odświeżenia i renowacji przeznaczony jest renowacyjny Impregnat do drewna . Zawiera formułę która zapewnia parametry odpornościowe na każde warunki pogodowe. W swoim składzie zawiera m.in. wosk, których odpycha wodę, chroniąc drewno przed niszczącym działaniem wilgoci. Dostępny w wielu kolorach, w tym modnych jak turkus czy limonka, wnosi nowoczesność w każdym domu i ogrodzie.

Metody impregnacji powierzchniowej drewna

Impregnaty powierzchniowe można aplikować na dwa sposoby: za pomocą pędzla lub wałka malarskiego lub metodą natryskową, używając specjalnego urządzenia. Malowanie wałkiem czy pędzlem jest dokładniejsze, bardziej ekonomiczne, ale jednocześnie bardzo czasochłonne. Przy większych powierzchniach lepiej zastosować metodę natryskową, czas impregnowania będzie zdecydowanie krótszy.