Dom w stylu wabi-sabi. Meble i dodatki do salonu

Wabi-sabi to japońska filozofia, która narodziła się ponad 600 lat temu. Cała jej kwintesencja zawiera się w nazwie – słowo „wabi” oznacza prostotę, natomiast „sabi” – piękno wynikające z upływu czasu.  Stawia na autentyczność, znalezienie subtelnego i naturalnego piękna w niedoskonałości, docenienie rzeczy prostych, skromnych, nadgryzionych zębem czasu (a więc bardzo indywidualnych – każda rysa, pęknięcie czy skaza jest niepowtarzalnym podpisem użytkownika). W tym nurcie nie ma miejsca na upiększanie, udawanie, zastępowanie wysłużonych przedmiotów nowymi. To przeciwwaga dla wszechobecnego konsumpcjonizmu, katalogowych wnętrz.

Styl wabi-sabi we wnętrzach

Wnętrza urządzone zgodnie z japońską filozofią wabi-sabi powinny być skromne, pozbawione zbędnych dekoracji, ozdobników i blichtru. Liczy się w nich autentyzm i minimalizm polegający na otaczaniu się tylko potrzebnymi rzeczami ponieważ zgodnie z filozofią z Dalekiego Wschodu, wabi uosabia prostotę, z kolei sabi – piękno będące efektem przemijającego czasu.

Przede wszystkim miłośnikom wnętrz stylizowanych, czasem tylko pozornie, ale jednak nadgryzionych zębem czasu. To aranżacja, w której nie ma miejsca na schematy i nudę. Przeciwstawiając się konsumpcjonizmowi i masowości, ma być autentyczna. A temu mają służyć meble i dodatki o nieskomplikowanych konstrukcjach, wykonane z naturalnych materiałów. Nie bez powodu wabi sabi często przyrównuje się do znanego już rustykalizmu.

Meble i dodatki do salonu – w stylu wabi sabi

Wybierając meble w stylu wabi sabi zwróć uwagę przede wszystkim na te z litego drewna. Z kolei dodatki, obok drewna, niech będą wykonane z dekoracyjnego betonu, ceramiki oraz wikliny. Styl wabi sabi lubi naturalność.
Formy mebli i dodatków powinny być nieidealne. Warto zdecydować się na meble postarzane lub wykonane z drewna o nieregularnych, bardzo naturalnych kształtach. Również dodatki mogą wyglądać niedoskonale, jakby pochodziły z antykwariatu lub były spadkiem po poprzednich pokoleniach.

Zdecydowanie tak! Nie musimy kopiować katalogów, aby urządzić stylowe wnętrze. Wabi sabi to udowadnia, hołdując niedoskonałości oraz traktując upływ czasu jako drogę do uzyskania oryginalnej oraz unikanej aranżacji.
Jak wprowadzić wabi sabi do swojego salonu?
Po pierwsze – wybierz zestaw wypoczynkowy wykonany ze skóry naturalnej, która podkreśli naturalny charakter tego mebla.
Po drugie – zdecyduj się na stół jadalniany oraz stolik kawowy o drewnianym blacie ukazującym usłojenie, sęki, wgłębienia i inne nieregularności ukształtowane przez naturę.

Meble w stylu wabi sabi, stolik kawowy oraz pasujące stołki podkreślające naturalne drewno

Stół jadalniany w stylu wabi sabi wykonany z jednego kawałka drewna, o nieregularnej, ukształtowanej przez naturę formie
Po trzecie – postaw na komodę, witrynę, regał lub/i szafę, które barwą będą odwoływać się do kolorów ziemi, a stylem pasować do ciepłego, przytulnego wnętrza.

Meble w stylu wabi sabi mogą być w kolorze drewna lub/i białe, podkreślając naturę i autentyczność
Po czwarte – wybierz tekstylne dodatki o ciepłym charakterze. Mowa o kocach z frędzlami, poduszkach w obiciach w kolorach ziemi, zasłonach z lnu czy meblach obitych wzorzystą, choć stonowaną w kolorystyce tkaniną (np. pufy czy podnóżki).

Dodatki tekstylne w stylu wabi sabi to naturalne materiały oraz kolory ziemi. Wybieraj te wykonane z naturalnych materiałów, przede wszystkim ceramiki, wikliny, surowego drewna czy betonu.